ACT otyłości czyli jak przestać się odchudzać i zacząć żyć.
Termin szkolenia: 03- 04.12.2022
Liczba dni szkolenia: 2
Godziny zajęć: 9:00-16:00
Miejsce szkolenia: Szkolenie online - platforma Zoom
Cena: 590 zł
www.dcp.wroclaw.pl/otwarte-szkolenia-terapeutyczne?action=info-ogolne&id=1949
???? Celem warsztatu jest promowanie eksperymentalnych metod dydaktycznych; możliwości doświadczenia innowacyjnych interwencji behawioralnych na własnej skórze i dostosowania ich do wykorzystywanych obecnie metod pracy terapeutycznej. Uczestnicy otrzymają wydrukowane materiały oraz prezentację Power point.
???? Streszczenie:
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń ostatnich dziesięcioleci z jakimi zmagają się rozwinięte cywilizacje jest otyłość.
Dolegliwość ta z jednej strony stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia. Z drugiej strony niesie ze sobą poważne konsekwencje natury psychologicznej takie jak obniżona samoocena, obniżony nastrój, czy lęki w relacjach społecznych.
Media co chwile kuszą nas cudownymi sposobami, które mają sprawić, że niedużym wysiłkiem zyskamy figurę, która jest „zdrowa i normalna”. Najczęściej figura ta ma być taka, jaką sprzedaje nam się w reklamach znanych produktów kosmetycznych. Można zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście wielkim koncernom kosmetycznym i farmaceutycznym byłoby na rękę żebyśmy wyzdrowieli? Kto wtedy kupowałby ich produkty?
???? Cel warsztatu i praktyczne umiejętności:
Warsztat ma na celu przybliżenie praktyki zmiany nawyków żywieniowych oraz poprawy sprawność fizycznej poprzez trening ACT.
Dzięki wykorzystaniu modelu elastyczności psychologicznej w kontekście problematyki otyłości ma kształtować zdrową relację z własnym obrazem ciała, oraz pomóc skierować interwencje terapeutyczne w stronę życia zgodnego z wybranymi wartościami zamiast kręcić się jedynie wokół wagi, wyglądu i jedzenia.
Proponowane nam kuracje, treningi, czy diety bywają skuteczne i niekiedy powodują nawet trwały spadek wagi. Dla większości z nas jednak kończą się spiralą prób i nawrotów.
Ostatnie lata badań wyraźnie pokazują nam że ilość czynników, które są przyczyną otyłości jest ogromna. Zaczynając od dostępu do wysoko kalorycznych produktów i przetworzonej żywności w danym gospodarstwie domowym, a na odległości najbliższego McDonalda kończąc.
Na większość z tych czynników nie mamy wpływu, a każdy z nich zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości i chorób z nią powiązanych.
Czy więc sytuacja jest beznadziejna? A może ACT ma dla nas cudowne lekarstwo?
Nie. To co ma dla nas ACT to inne spojrzenie na problem łaknienia, poszukiwania ulgi w kolejnym kęsie jedzenia oraz szczęścia rozumianego jako zadowolenia z aktualnego wyglądu.
ACT nie koncentruje się na objawie, czyli w tym wypadku wadze, który w niewielkim stopniu możemy zmieniać danego dnia, lecz na naszych codziennych zrachowaniach, które są dla nas istotne.
W ACT patrzymy na odżywianie i aktywność fizyczną jak na na wartości, które mają wzbogacać nasze życie oraz jako zachowania które możemy uelastyczniać, wprowadzając różnorodność i wytrwałość w działaniu. Uczymy się akceptacji nieprzyjemnych stanów emocjonalnych oraz regulacji impulsów, które choć przyjemne mogą szkodzić naszemu życiu.
???? Cel warsztatu i praktyczne umiejętności:
Warsztat ma na celu przybliżenie praktyki zmiany nawyków żywieniowych oraz poprawy sprawność fizycznej poprzez trening ACT.
Dzięki wykorzystaniu modelu elastyczności psychologicznej w kontekście problematyki otyłości ma kształtować zdrową relację z własnym obrazem ciała, oraz pomóc skierować interwencje terapeutyczne w stronę życia zgodnego z wybranymi wartościami zamiast kręcić się jedynie wokół wagi, wyglądu i jedzenia.
???? Plan warsztatu:
1. W pułapce przyjemności. Jak świat w którym żyjemy ukształtował niezdrowe zwyczaje żywieniowe i ruchowe.
2. Uwolnij się. Jak zbudować siłę do zmiany i zacząć działać.
3. Działaj. Jak okiełznać elastyczność i zacząć słuchać swojego ciała.
4. Wytrwaj. Kształtowanie nawyku uważności i zdrowej relacji z własnym ciałem w codziennej praktyce.
5. Troska o życie. Zrozumienie i profilaktyka nawrotów niepożądanych zachowań
6. Jak łączyć umiejętności psycho-dieto- i fizjo-terapeutyczne. Konceptualizacja i plan pracy z klientem.
???? Trener: Hubert Czupała jest absolwentem Psychologii oraz Filologii Germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie im. Jana Gutenberga w Moguncji.
Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w Klinice Psychiatrii i Ambulatorium Psychoterapeutycznym Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, oraz Szpitalu Powiatowym i Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym w Śremie.
Obecnie kieruje pracą zespołu psychoterapeutów Ośrodka Terapii Poznawczych i Behawioralnych w Poznaniu.
W pracy klinicznej specjalizuje się w nowych formach psychoterapii opartych na dowodach naukowych. Ukończył 4 letnie szkolenie z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej oraz liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychoterapii; między innymi: terapii schematu (ST), terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), terapii dialektyczno behawioralnej (DBT), terapii opartej na współczuciu (CFT) oraz terapii opartej na analizie funkcjonalnej (FAP).
Pracuje z rodzicami i nauczycielami prowadząc warsztaty edukacji psychologicznej i wspierania umiejętności wychowawczych, prowadzi rehabilitację psychologiczną i grupy wsparcia dla osób przewlekle chorych oraz realizuje projekty edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego.
Jest członkiem Association for Contextual Behavioral Science oraz założycielem i przewodniczącym jej polskiego oddziału (ACBS Polska).
Swoją wiedzę i umiejętności przekazuje studentom jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Poznaniu oraz prowadząc specjalistyczne szkolenia i warsztaty doskonalenia zawodowego.
Zapisy: http://www.dcp.wroclaw.pl/otwarte-szkolenia-terapeutyczne?action=info-ogolne&id=1949
Kontakt z ogłoszeniodawcą
Nr ogłoszenia: 137938
Dodano dnia:
Ilość wyświetleń: